• Muzeum Rybołówstwa Morskiego

Realizacja pierwszego etapu budowy Skansenu Etnograficznego

Ocena użytkowników:  / 3
SłabyŚwietny 

Stowarzyszenie Miłośników Rybołówstwa Bałtyckiego w Niechorzu jest w trakcie realizacji pierwszego etapu budowy Skansenu Etnograficznego, który powstanie u podnóża latarni morskiej.

    Skansen będzie posiadał między innymi ścieżkę edukacyjną pt. „Droga Chleba”, której pierwszym elementem będzie zrekonstruowany Wiatrak Koźlak. Jak powiedział prezes stowarzyszenia p. Henryk Gmyrek główna konstrukcja wiatraka została już wykonana, czyli wszelkie belki konstrukcyjne z więźbą dachową i mechanizmami ruchomymi włącznie. Stanowi to już aż 75% prac związanych z posadowieniem i rekonstrukcją obiektu tuż przy latarni morskiej w nadmorskiej miejscowości Niechorze.

  Warto zaznaczyć, że Stowarzyszenie Miłośników Tradycji Rybołówstwa Morskiego pozyskało koźlaka ze wsi Orkowo w gminie Śrem (woj. wielkopolskie). Prawdopodobnie data powstania wiatraka to rok 1843 – data ta jest wyryta na belce znajdującej się na drugiej kondygnacji (tuż obok koła palecznego). Z przeprowadzonych wywiadów wynika, że koźlak funkcjonował do początku lat 50-tych XX w. (1952-53 r.). Po tym okresie obiekt ulegał stopniowej degradacji, łącznie z próbami zwalenia jego konstrukcji poprzez pociąganie linami zaczepionymi do ciągnika. Od 1977 r. obiektem zainteresował się Prof. Józef Petruk (dziekan Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu), który zakupił koźlaka w Orkowie. Nowy właściciel zajął się zabezpieczeniem wiatraka. W 1978 r. wymieniono deskowanie ścian obiektu, oraz pokryto dach blachą.

  Jak wspomniał prezes stowarzyszenia w przyszłości w Niechorzu obok „młyna” pojawi się chata, w której znajdować się będzie piec chlebowy. Zamysł jest taki, aby liczne rzesze turystów odwiedzające Niechorze, a w szczególności latarnię morską np. zielone szkoły, kolonie, grupy młodzieży szkolnej, rodziny z dziećmi, czy osoby dorosłe dodatkowo mogły skorzystać ze ścieżki edukacyjnej „Droga Chleba” - aby móc naocznie zobaczyć, jak kiedyś powstawał chleb. Należy pamiętać, że dawniej nie było to tak ułatwione jak w dzisiejszych w pełni zautomatyzowanych piekarniach.

  Lekcje edukacyjne przedstawią dawny proces powstania chleba, od młócenia przez mielenie mąki w zrekonstruowanym wiatraku, urabianie ciasta, wypiek w piecu chlebowym - na degustacji skończywszy. Oprócz tego pomysłu w Skansenie Etnograficznym powstanie jeszcze jedna ścieżka edukacyjna związana z bałtyckim rybołówstwem łodziowym. Będzie można w niej zobaczyć przygotowanie sprzętu łownego, po przygotowanie potraw z połowów - i oczywiście degustację.

  Należy zauważyć, że ilość atrakcji powstających w Niechorzu u podnóża latarni morskiej, będzie niesamowitym rajem dla turystów odwiedzających zachodnie polskie wybrzeże - atrakcjami, których zwiedzenie zabierze nawet kilka godzin.

  Robert Dajczak

ZOBACZ - Kolejne etap budowy Wiatraka.

Święto Śledzia 2010 - dokument Robert Dajczak / Przemysław Łonyszyn